Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Akupunktur

Geleneksel Çin tıbbının temel bir bileşeni olan Akupunktur, günümüz uygulayıcıları tarafından yaygın olarak ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.
 
Akupunktur'un giderek artan bir şekilde, stres yönetimi de dahil olmak üzere genel sağlık için kullanımı yeniden yaygınlaşmaktadır.
 
Klasik Çin tıbbında insan, yaşayan evrenin bir parçası olarak kabul edilir ve her şeyin içinde varolan evrensel gücün, insanın içindede bulunduğuna inanılır. Çin tıbbı Akupunktur'u; vücudunuzdaki yollardan (meridyenlerden) aktığına inanılan enerji veya yaşam gücü - ki veya qi (chi) olarak bilinen - akışını dengelemek için bir teknik olarak açıklar. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır ve bunlara "Akupunktur Noktaları" denir. Bu noktalar Akupunktur iğneleri ile uyarılarak, vücudumuzdaki enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece organizma ilaç tedavisine gerek kalmadan, kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. Hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.
 
RTM sisteminde Akupunktur, Regeneration aşamasında yer alır. Tedavi triadında ise, sistemlerin desteklenmesi süreçlerinde görevlidir. Kanal bedeni ve cisim bedeniyle birlikte, elektriksel beden yapıları üzerindede etkilidir. RTM sisteminde Akupunktur uygulamalarıyla, kanal bedenindeki “qi” enerjisinin sorunsuz şekilde tüm meridyenlerde dolaşması hedeflenir; kanal bedenindeki düzenlemeyi sağlayan temel tedavi tekniğidir. Cisim bedeni ve diğer beden yapıları üzerinde yaptığı kurgu ile var olan hastalık süreçlerinin (WHO’nün onay vermiş olduğu endikasyon listesi geçerlidir) geriye çekilmesinde yardımcı olarak yer alır. Elektriksel bedende ise, “qi” enerjisinin dolaşımıyla fascia organizasyonuna yardımcı olarak, elektriksel vücut potansiyelini koordine eder.