Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Bel Fıtığı

Diskopati
 
Tedavide kalıcı şifaya ulaşmak, ancak hastalıkların kaynağını ortadan kaldırmakla mümkündür. RTM, hastalıkları “kaynak-neden-sonuç” ilişkisi içinde değerlendirir ve “kaynağı” ortadan kaldırmayı planlayarak tedavi sürecinde kalıcı şifayı hedefler.
 
Bel fıtığına çoğunlukla orta yaş üzerinde rastlansa da, her yaştan kadın ve erkekte görülebilen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.
RTM sisteminde amaç sadece ağrının ortadan kaldırılması değildir. Kişiye özgü bel fıtığına neden olan kaynakların tespit edilerek çözümlenmesi ve en nihayetinde kalıcı bir iyilik halinin oluşması hedeflenmektedir.
 
Kısaca Bel Fıtığına bakalım…
 
Bel Fıtığı (Lomber Diskopati) Nedir?
Lomber disk olarak adlandırılan omurların arasındaki diskin yıpranma veya zorlanma sebebiyle yırtılıp, kıkırdak yapının dışarı taşarak sinir köklerini sıkıştırması ile oluşan bir hastalıktır.
 
Omurlar arasında sinir köklerine yakın konumda, lastik sertliğindeki diskler vardır ve tıpkı bir amortisör görevi görerek, omurganın hareket kabiliyetini sağlarlar. Diskler bazı nedenlerle normal yerinden taşarak ya da koparak sinir köklerine baskı uygulayabilir. Bu sonucunda da bel ve bacak ağrısı, bacakta uyuşma, kaslarda güçsüzlük meydana gelebilir. Bel fıtığı vakalarının büyük bir çoğunluğu sondaki iki bel omurunda görülmektedir.
 
Omurganın Yapısı
Omurga, içerisinde omurilik denilen merkezi sinir sistemi yapısını barındıran 24 adet omur kemiğinden ve aralarında bulunan 23 adet diskten oluşur. Omurganın en hareketli bölgeleri bel ve boyundur. Omurgayı çevreleyen kaslar, bel ve sırtın hem desteklenmesini hem de hareket fonksiyonunu gerçekleştirmesini sağlar.
 
Fıtık Nedir?
Genel anlamıyla fıtık, bir organın kendisini tutan dokunun zayıflığından faydalanarak dışarı kaymasıdır. Bulunduğu bölgeye göre bel fıtığı, kasık fıtığı, mide fıtığı gibi farklı isimler alır.
 
Bel Fıtığı Neden Olur?
Bel fıtığının en önemli sebeplerinden biri uzun süreli stres sonrası kasların aşırı gerilmesidir. Yaşlanmaya bağlı yıpranma, kalıtım, fazla kilolu olmak, ağır yük kaldırmak, ani ve zorlayıcı bir hareket yapmak gibi etkenler de bel fıtığı oluşmasına sebep olabilir.
 
Bel Fıtığı Belirtileri
Bacaklar, kalçalar ve ayaklardaki uyuşma ve ağrılar
Bel ağrıları
Kaslardaki güçsüzlük, hareket zorluğu
Cinsel fonksiyonda zorlanma
Çabuk yorulma ve halsizlik
İdrar tutmada zorluk
Denge kaybı
Oturup kalkmakta zorluk
Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Koyulur?
Hastalığın teşhisi için klinik muayene bulguları önemlidir. Ayrıca Röntgen, MR (Manyetik Rezonans), CT (Bilgisayarlı Tomografi) çekilmesi gerekir. İlave olarak bir sinirin kası uyarmasına karşılık kas tepkisini ya da elektriksel aktiviteyi ölçen bir test olan EMG (Elektromiyografi) tetkiki gerekebilir.
 
RTM Sisteminde Bel Fıtığına Yaklaşım & RTM Sisteminde Bel Fıtığı Hastalığının Nedeni
Bedenimiz iç ve dış etmenlere karşı sürekli bir denge içindedir. Bu denge ile yaşam gelişerek devam eder.
 
Denge sürecinde bir aksaklık veya sorun oluştuğunda hastalıklar ortaya çıkar. Hastalıkları, iç ve dış olumsuz şartlara karşı yaşamın devam etmesi için bedende oluşturulan yeni denge veya yeni ayarlar olarak görebiliriz.
 
RTM Sisteminde bedende yeni ayarların devreye girmesine neden olan Hastalık Triadı denilen kaynak modeli vardır. Bedende Kirlenme, Sistem Bozuklukları ve DNA’da Kod Değişikliğinin (Epigenetik) olduğu bu üçlü yapı bel fıtığında şöyle işlemektedir.
 
Bedende kirlenme:
Lumbal ve servikal bölgedeki fasya vücutta en çok toksin birikimlerinin olduğu yerdir. Biriken bu toksinler fasyanın tolere edebileceği miktarın üzerine çıktığında bu bölgede kapiller dolaşım bozulur, bağ dokusunda hücresel faaliyetlerin yavaşlamasına neden olur. Bu da bu bölgede yangı (inflamasyon) sürecini başlatmaktadır. İnflamasyon sürecinin neticesinde oradaki bağ dokusunda dejenerasyon meydana gelir ve o bölgenin yapısı bozulur. Yapının bozulması neticesinde iki hadise meydana gelmektedir;
 
Birincisi, kişi normal duruş postüründen kaçındığından, postüral değişikliğin meydana gelmesi.
 
İkicisi ise bölgesel yapılardaki (kıkırdak, kemik) hasarın meydana gelmesidir. En nihayetinde disk yapılarının bozulması ile sonuçlanacaktır. Bununla birlikte hareketsiz yaşam, travma, genetik yatkınlık, bağ dokusu hastalıkları gibi nedenler de disk yapısını etkilemektedir.
 
Sistemlerde bozulma veya dengesizlik:
Bütün bedeni çevreleyen enerji (akupunktur) meridyenleri bulunur. 12 adet enerji meridyeni vardır. Bu enerji hatları ilgili organ ve geçtiği bölgedeki kas ve faysa dokusu ile doğrudan bağlantılıdır.
 
Bu enerji meridyenlerindeki bir tıkanma, blokaj ilgili fasya ve bağ dokusunda yük artışı ve dengesinin bozulmasına sebebiyet verecektir. Sadece paravertebral olarak seyreden enerji meridyenlerindeki blokaj değil, tüm 12 adet enerji meridyenindeki blokajlarda da bu dengesizliklere neden olabilmektedir.
 
Dengesizlik neticesinde omurilik yapısında duruş bozukluklarına, bu bozulmalar da diskte bir hasara ve fıtığa neden olur. Ya da dolaşım sistemindeki bir bozukluk; intervertebral disklerin mikro sirkülasyonunun bozulması kıkırdağın beslenmesini onarım ve yenilenmesinin direkt olarak etkileyecektir.
 
DNA’da epigenetik bilgi değişikliği
Bedende kirlenme, dolaşım sistemi ve enerji meridyenlerindeki bozulmalar DNA’da kod değişikliği yapar ve bu değişiklik neticesinde vücutta yeni bir duruş belirlenmiş olur. Değişen postüral duruş neticesinde intervertebral disklerin bazılarına daha çok yük binecektir. Neticede disk yapısının bozulmasına ve fıtıklaşmaya neden olacaktır.
 
RTM Sisteminde Bel Fıtığı Hastalığının Tedavisi
RTM Sisteminde hastalık denilen aslında hayatın devam ettirilmesi için gerekli olan yeni ayar noktalarıdır. Tedavi esnasında, baskılamamız gereken bel fıtığına bağlı ortaya çıkan ağrılar değil, ağrının kaynağını oluşturan hastalık triadının TEDAVİ TRİADI ile çözümlenmesi hedeflenmektedir.
 
Tedavi Triadı; bedende normal denge durumuna dönüş, bölgesel toksik yük artışına bağlı olarak ortaya çıkan inflamasyon ve neticesinde meydana gelen dejenarasyon sürecinin çözümlenmesi için detox sürecinin başlatılması hedeflenmektedir. Bedendeki detox sayesinde bölgedeki mikrosirkülasyon düzenlenecek, inflamasyon ve djenerasyon süreçleri geri çekilecek, bu sayede normal postüral duruşun sağlanması hedeflenecektir. Sistemlerdeki dengesizliğin giderilmesi, enerji meridyenlerindeki blokajların açılarak enerji akışının sağlanması, fasya blokajları var ise ortadan kaldırılması sağlanarak sistemlerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. En nihayetinde bedenin detox faaliyetleri sağlanarak, bozulan sistemler düzenlenerek, DNA’daki epigenetik değişikliklerin birincil ayar noktalarına döndürülmesi süreci planlanmaktadır ve bu süreç tamamen kişiye özgü planlanmaktadır.
 
Tedavi triadının ana omurgası RTM Fitoterapötikleridir. Fitoterapi protokolü kişinin ayrıntılı alınan anamnez, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ve RTM kliniklerine özgü yapılan ölçümler değerlendirilerek belirlenmektedir. RTM Fitoterapi protokolü ile kaynak kısmını oluşturan hastalık traidı geri çekilerek tedavi uygulanmaktadır. Bitkilerin tohum kısımları ile bedenin bilgilendirilmesi sağlanarak yeni ayar sabitlerini belirleyen DNA’daki epigenetik değişikliklerin normale döndürülmesi hedeflenirken, bu bilginin normalleşmesi sürecine bedenin de uyum sağlaması maksadıyla; bedende detox faaliyetlerinin sağlanması, sistemlerin düzenlenmesi, bitkilerin yapraksı kısımları kullanılarak sağlanırken bel fıtığında; hacamat ve bölgesel ozon enjeksiyonları ile bölgesel detox faaliyetlerinin HIZLANDIRILMASI ve mikrosirkülasyonun yeterli hale gelmesi, akupuntur ve fasya modulasyonu ile hem enerji meridyenlerindeki blokajların açılması, hem de fasya blokajlarının ortadan kaldırılması hedeflenerek tedavi triadı planlanmaktadır. Zaten hastalık triadını geri çektiğinizde beden kendiliğinden norm formuna geçecektir.
 
Tedavi sürecini hızlandırmak maksadıyla Manuel Terapi, Manyetik alan, Lazer, USG ESWT tedavisi gibi diğer geleneksel tıp yöntemleri de hastanın ihtiyacına göre planlanabilmektedir.
 
Sıkça Sorulan Sorular
 
Bel Fıtığı İçin Korse Tedavisi Etkili Midir?
Doktor tarafından önerilmiş ise, bazı durumlarda ağrıyı azaltmak veya bölgeyi korumak için bel fıtığı korsesi kullanılabilir. Ancak korse kullanımı bir tedavi şekli değildir ve tek başına fıtıklaşmış diskin iyileşmesini sağlamaz. Tam aksine yanlış şekilde ve gereğinden uzun süre korse kullanmak durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir.
 
Bel Fıtığında Acil Cerrahi Müdahale Ne Zaman Gereklidir?
Kasıklar ve genital bölgenin uyuşup karıncalanması, idrar kaçırma ve dışkılama kontrolünün kaybı, çok şiddetli akut ağrılar, artan his kaybı gibi durumlar geliştiğinde acil cerrahi girişim düşünülebilir.
 
Bel Fıtığından Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Ağırlık kaldırırken uygun bir şekilde beli değil bacakları kullanmak
Spor yapmaya başlamadan önce ısınma egzersizi yapmak
Aşırı kilo almamak
Gün içinde ve gece uyurken sağlıklı bir vücut duruşu geliştirmek
Uzun süreli oturma durumunda arada esneme egzersizleri yapmak
Sürekli ve fazla yüksek topuklu ayakkabılar kullanmamak
Özellikle bel ve sırt bölgesindeki kasların güçlenmesine yönelik düzenli fiziksel aktivite yapmak
Bel Fıtığı Tekrarlar Mı?
Tedavi edilen bel fıtığı vakalarının tekrar etme oranı düşüktür. Ameliyat sonrası aynı yerden tekrarlama oranı ise yüzde 2-3 civarındadır. Tedaviden sonra uzmanların önerileri dikkate alındığında bel fıtığının tekrar etme riski çok daha düşüktür.
 
Bel Fıtığı İçin Riskli Pozisyonlar ve Hareketler Nelerdir?
Bir ağırlığı bacakları bükmeden kaldırmak yükün sırt kaslarınıza binmesine neden olur ve bel fıtığına sebep olabilir. Uzun süre sırt desteği olmadan dik oturmak da, kambur duruş da sağlıksızdır. Ani eğilme ve uzanma hareketleri de bel fıtığını tetikleyebilir.
 
Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Mıdır?
Bel ağrılarının çok çeşitli nedenleri olabilir ve bel fıtığı bunların arasında ilk sıralarda yer almamaktadır. Toplumda yaygın olarak görülen bel ağrısı şikâyetlerinin sadece % 1 ila 4 oranında bel fıtığından kaynaklandığı görülmüştür. Ağrının fıtıktan kaynaklandığını düşünmek için diğer belirtilerin de bulunması gerekir. Muayene ve tetkiklerin sonucuna göre de teşhis konulur.
 
Bel Fıtığı Olan Kişiler İçin Sert Yatak İstirahati Doğru Mudur? Hangi Pozisyonda Yatmak Uygundur?
Sert bir zeminde yatmanın bel fıtığı ve ağrısı için kanıtlanmış bir tedavi özelliği yoktur. Üzerine yatıldığında şekli bozulmayan, vücudu destekleyen yatakların kullanılması yeterlidir.
 
Yan yatış pozisyonunda dizleri hafif karna çekerek, bacakların arasına bir destek konması rahatlatıcı olabilir. Sırt üstü yatarken ise dizlerin altına bir yastık koyarak yükseltmek bel ve omurgadaki baskıyı azaltıp ağrıyı hafifletir.
 
Bel Fıtığı Ne Kadar Yaygındır?
Yapılan araştırmalara toplumda yaygın olarak görülen göre bel ağrısı şikâyetlerinin yaklaşık % 1 ila 4’ü bel fıtığı kaynaklıdır. Ülkemizde rastlanan bel fıtığı vakalarının ise sadece % 3 ila 7’si ameliyatlık durumdadır.
 
Bacağa Vuran Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?
Muayene ve tetkikler sonucunda hastada duyu, refleks veya güç kaybı gibi durumlar tespit edilmişse cerrahi müdahale ile çözüm uygulanabilir. Bu gibi bulgular mevcut değilse ve sadece ağrı şikâyeti varsa, fizik tedavi, ilaç tedavisive diğer etkili tedavi yöntemleri uygulanabilir.
 
Fıtık Patlaması Nasıl Olur?
Esasen bel fıtığı patlamaz. Bel fıtığı patlaması bir deyimdir ve en basit anlatımıyla, fıtığın çok büyük olduğunu ifade etmek kullanılır. Halk arasında bel fıtığı patlaması olarak adlandırılan durumda, disklerin baskı altında kalması nedeniyle, diskin jel kısmı kabuğun dışına çıkarak omuriliğe, sinirlere ve sinir köklerine yapışır. Temelde bel fıtığının ilerlemiş bir hali olduğu söylenebilir. Patlamış tabir edilen bel fıtığında sinire şiddetli baskı uygulandığı için ağrı daha fazla olur.
 
Patlamış fıtık iyileşir mi?
Bel fıtığı patlaması deyimi, fıtığın kendisini dıştan saran yapıyı da geçip fazlaca dışarı çıkarak omuriliğe ve omurilikten çıkan sinirlere şiddetli baskı yapması durumunda kullanılır. Bel fıtığının büyüklüğü ve derecesi çeşitli test ve görüntülemelerle belirlenir. Bel fıtığı patlaması, hastanın tetkik sonuçları ve şikâyetlerinin seviyesine göre ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.
 
Bacak Fıtığı Ne Demek?
Bel fıtığının omurilikten çıkan sinirlere baskı yapması, bacakta uyuşma, ağrı, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissine yol açar. Bu nedenle halk arasında “bacak fıtığı” şeklinde bir tabir de kullanıldığı görülmüştür.
 
Fizik tedavi ile fıtık geçer mi?
Bel fıtığının önlenmesinde ve tedavisinde hastanın bulgularına ve durumuna göre, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanının denetiminde çeşitli egzersizlerden faydalanılabilir. Omurilik ve sinir köküne ileri seviyede bası yoksa fizik tedavi ve bel egzersizleri gibi yöntemlerle tedavi mümkündür. Seanslar ortalama 3 hafta süreyle uygulandıktan sonra, iyileşme durumuna göre fizik tedavi sonlandırılabilir ya da uzatılabilir.
 
Hamilelikte bel fıtığı için ne yapılabilir?
Hamilelik süresince aşırı ve hızlı kilo almanın yanı sıra, progesteron hormonunun eklemlerde yarattığı yumuşama davar olan fıtık keselerinin artmasına sebep olarak, bel ağrılarına yol açabilmektedir. Omurgada bulunan disklere ne kadar fazla yük binerse deformasyon da o kadar fazla olur.
 
Anne adayında bel fıtığı olması bebek için hiçbir zarar sebep olmaz, ancak şiddetli ağrılara yol açabileceğinden dolayı anne için zor bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi önerilmektedir.
 
Uzun süre hareketsiz kalmamak ve uygun egzersizler yapmak
Yüzmek veya yürüyüş yapmak
Ağırlık kaldırmamak
Yüksek yerlere uzanmamak
Fazla yumuşak ve derin koltuklara oturmamak
Fazla yumuşak yastıklar kullanmamak
Yüksek topuk kullanmamak
Ortopedik ayakkabılar giymek
Ani hareketler yapmamak
Aşırı kilo almaktan kaçınmak
Fıtık ağrısı normalde kaç gün sürer?
Gerekli önlemler alınıp ve doğru müdahale yapıldığında fıtık ağrısının birkaç gün içinde azalarak kaybolması beklenir. Tüm tedavilere rağmen ağrılar günlük hareketleri kısıtlayacak ve yaşam kalitesini düşürecek seviyede devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır, böyle durumlarda cerrahi tedavi de gerekiyor olabilir.
 
Belde kas spazmı neden olur?
Kas spazmı, sinirler tarafından kaslara aşırı strikin salgılanması sonrasında ortaya çıkan bir durumdur ve mineral eksikliği, susuzluk, yetersiz kan akışı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, spinal sinir sıkışması olarak adlandırılan, omurgadaki sinirlerin sıkışması da kas kasılmalarına yani spazmlara neden olabilir.
 
Belden bacağa vuran ağrı neden olur?
Bacağa doğru yayılan ağrı bel fıtığının en tipik belirtilerinden biridir ve bazen ayak tabanına kadar ulaşabilir. Bel fıtığının sinirlere uyguladığı basıbel bölgesinde oluşsa da, bu sinirlerin hedef organı olan bacak veya kalça bölgelerine de ağrı yayılabilir.
 
Fıtık ağrısı nerelere vurur?
Bel fıtığı, omurları arasındaki kıkırdağın yerinden kayması ve yırtılması ile omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması sonucu oluşur. Bu sinirlerin uzandığı bölgelere doğru da ağrı yayılması söz konuşur. Fıtık ağrısının etkisi en çok bel, kalça ve bacak bölgelerinde hissedilir.
 
Fıtık iki bacağa vurur mu?
Bel fıtığının sebep olduğu ağrı belden başlayıp aynı bir elektrik akımı gibi bacağa doğru yayılır. Çoğunlukla tek bacakta görülür ama bazen her iki tarafta da hissedilebilir ya da taraf değiştirebilir. Zaman zaman bu ağrıya uyuşmanın da eşlik eder.
 
Bel fıtığı korsesi nedir? Ne işe Yarar?
Korseler her çeşit bel ağrısı için yarar sağlamaz. Genellikle bel kayması, bel kemiğinde kırık veya çatlama gibi nedenlere bağlı ağrılarda faydası daha fazladır.
 
Bel fıtığı ile ilgili ağrı çeken kişilere de bazen doktor tarafından korse kullanımı önerilebilir. Lakin bel korsesi bilinçsiz şekilde kullanıldığında yarardan ziyade zarar getirebilir. Bu nedenle doktorunuz hangi tip korseyi, ne şekilde ve ne süreyle kullanmanızı önerdiyse buna kesinlikle uymanız önemlidir.
 
Bel fıtığı egzersizleri nelerdir?
Omuriliği saran omurların görevi onu koruyarak hasar görmesini engellemektir. Omurganın bel kısmı ise toplamda beş adet omur ile diskten oluşmaktadır ve vücudun ağırlığını en fazla taşıyan yer burasıdır. Bel fıtığı ise çoğunlukla omurların fazla zorlanmasından dolayı oluşur.
 
Omurgayı korumak için, etrafını saran kasların güçlenmesini sağlayacak egzersizler yapmak çok etkilidir. Ayrıca özellikle yeni başlayan bel fıtığı oluşumunun tedavisine yardımcı olacak çeşitli egzersizler de mevcuttur. Ancak unutulmamalıdır ki burada dikkat edilecek en önemli nokta, egzersizleri tam ve doğru uygulayarak, bel kısmına zarar vermemektir.
 
Düşük ayak nedir?
Ayağımızı normal olarak bilekten itibaren yukarı aşağı hareket ettirebiliyorken, yukarı doğru hareket ettirememe hali geliştiğinde, bu durum düşük ayak olarak tabir edilir. Bu durumdaki kişiler ayağını sürüyerek yürür. Bazen bel fıtığından da kaynaklanabilen bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmezse ayak bileği gücünün geri kazanılması olasılığı azalacaktır.
 
İçindekiler
İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.