Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Diyabet

Tedavide kalıcı şifaya ulaşmak, ancak hastalıkların kaynağını ortadan kaldırmakla mümkündür. RTM, hastalıkları “kaynak-neden-sonuç” ilişkisi içinde değerlendirir ve “kaynağı” ortadan kaldırmayı planlayarak tedavi sürecinde kalıcı şifayı hedefler.
 
Diyabet hastalığı, dünyada ve ülkemizde ve en sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından sağlanan istatistiklere göre, her 11 erişkinden birinde diyabet hastalığına rastlanabilmektedir.
 
RTM sisteminde şeker hastalığına yaklaşım modern ve diğer tıp ekollerinden oldukça farklıdır. RTM sisteminde hedef direkt olarak şeker hastalığının belirtilerini baskılayarak semptomları ortadan kaldırmak değildir. Bireye özgü bu hastalığa neden olan etkenleri ortaya koyup, hastalığın kaynak kısmını tespit ederek tedavi etmektir. Tedavide hastalığa neden olan altyapının düzeltilerek sistemin normal işlemesinin sağlanması hedeflenmektedir.
 
Kısaca şeker hastalığına bakalım…
 
Şeker hastalığı (Diyabet) Nedir?
Tıptaki adı Diabetes Mellitus olan Şeker Hastalığı’nın farklı türevleri mevcuttur. Genel anlamda kandaki şeker, yani glikoz seviyesinin normalin üstüne çıkması ve bunun sonucunda normal şartlarda şeker içermemesi beklenen idrarda şekere rastlanması durumudur.
 
Şeker Hastalığı Neden Olur?
Şeker hastalığında genetik ve çevresel sebeplerin beraber rol aldığı bilinmektedir. Temel olarak iki türe ayrılır ve hastalığın ortaya çıkmasındaki etkenler de türüne göre ayrı değerlendirilir.
 
Tip 1 Diyabet:
Nedenleri arasında yüksek oranda kalıtsal faktörler rol oynamaktadır. Ayrıca, vücut savunma mekanizmasının işlevindeki aksaklıklar ve görevi insülin hormonu üreterek kan şekerinin düzenlenmesi olan pankreasa zarar veren virüsler de hastalığa neden olan etkenler arasındadır.
 
Tip 2 Diyabet:
Hastalığın daha yaygın olarak rastlanan türüdür. Başlıca nedenleri, aşırı kilo (obezite), hareketsizlik, stres, ebeveyndeki diyabet, yaşlanma olarak sayılabilir. Ayrıca, hamilelikte gestasyonel diyabet oluşumu ile yüksek doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmek de söz konusu olabilmektedir.
 
Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Yüksek iştah ve doymama hissi, ağızda kuruluk, tuhaf tat ve devamlı su içme isteği ve sık idrara çıkma şeker hastalığının üç temel belirtisidir. Bunların yanı sıra diyabette görülebilecek olan diğer semptomlar ise aşağıdaki gibidir.
 
Halsizlik ve uyuklama
İstemsiz ve hızlı kilo kaybetme
Görmede bulanıklık
Ayaklarda karıncalanma, yanma ve uyuşma
Yaraların normalden zor ve daha geç iyileşmesi
Ciltteki kuruluk ve kaşınma
Ağızda ve idrarda asetona benzeyen koku oluşması
 
 
Diyabet (Şeker Hastalığı) çeşitleri nelerdir?
 
Tip 1 Diyabet
Pankreasın insülin üretmemesi ya da yetersiz üretmesinden kaynaklanan ve dışarıdan insülin almanın zorunlu olduğu bir diyabet türüdür. Çoğunlukla çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.
 
Tip 2 Diyabet
Vücuttaki hücrelerin kan şekerini düzenlemekle görevli olan insülin hormonuna karşı duyarsızlaşması nedeniyle meydana gelen bir diyabet türüdür.
 
Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA)
İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan otoimmün kaynaklı bir diyabet türüdür. Bağışıklık mekanizmasındaki işlev bozukluğu nedeniyle vücudun kendine zarar vermesi ile oluşur. Tip 1 diyabetteki gibi dışarıdan insülin alımına bağımlı hale gelinir.
 
Maturity Onset Diabetes of the Young (MODY)
Gençlerde Görülen Erişkin Tipi Diyabet anlamına gelen MODY, bebeklerde, çocuklarda ve 25 yaşın altındaki gençlerde ortaya çıkabilmektedir. Kan şekerinin dengelenmesi için genellikle insülin kullanılması gerekmez ya da düşük dozlar yeterli olur.
 
Gestasyonel Diyabet
Hamilelik sırasında gelişen bir şeker hastalığı türüdür.
 
Pre-Diyabet (Gizli şeker)
Halk arasındaki adı gizli şeker hastalığı olan pre-diyabet dönemi, kan şekerinin hafif bir yükseklik eğiliminde olduğu ve diyabet tanısı konacak seviyeye çıkmadığı bir dönemdir. Tip 2 diyabet oluşmasından önce yaşanabilen bu dönemde, uygun bir beslenme programı ve doğru bir tedavi uygulanması ile diyabet hastalığı oluşumunun önüne geçmek veya yavaşlatmak mümkündür.
 
Şeker Hastalığı Nasıl Konulur?
Diyabet tanısı için faydalanılan temel testler, açlık kan şekerinin ölçülmesi ve tıptaki adı Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) olan şeker yükleme testidir. Normal şartlarda açlık kan şekeri ortalama 70-100 arasında ölçülür. Açlık kan şekeri ölçümünün 126’nın üzerinde olması halinde diyabet tanısı konulabilir ve 100-126 arasında ölçülmesi durumunda ise Oral Glikoz Tolerans Testi yapılarak tokluk kan şekeri araştırılır.
 
Öğüne başladıktan 2 saat sonra ölçülen kandaki glikoz seviyesinin 200’ün üstünde olması diyabet hastalığının, 140-199 arasında olması ise pre-diyabet olarak adlandırılan gizli şeker döneminin göstergesidir. Ayrıca yaklaşık olarak son 3 aydaki kan şekerini yansıtan HbA1C testinin %7’den yüksek çıkması da diyabet tanısını işaret eder.
 
RTM Sisteminde Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? & RTM Sisteminde Şeker Hastalığının Nedeni
Bedenimiz iç ve dış etmenlere karşı sürekli bir denge içindedir. Bu denge ile yaşam gelişerek devam eder. RTM Sistemi kendine has tanı ve tedavi protokolleri içermektedir. RTM Sisteminde hastalıklar; iç ve dış olumsuz şartlara karşı yaşamın devam ettirilebilmesi için bedende oluşturulan yeni denge veya yeni ayar noktaları olarak görülmektedir.
 
Bedende yeni ayarların devreye girmesine neden olan Hastalık Triadı denilen kaynak modeli vardır. Bedende Kirlenme, Sistem bozuklukları ve DNA’da kod değişikliğinin (epigenetik) olduğu bu üçlü yapı şeker hastalığında şöyle işlemektedir;
 
Bedende Kirlenme:
Bedende gerek çevreden maruz kaldığımız toksinler, gerekse çeşitli faktörlerle hücresel metabolik faaliyetlerin artışıyla normalin üzerinde toksik yük artışı olmaktadır. Bu toksik yükler, hücresel düzeyden detoks Organlarına (Karaciğer, Böbrek, Akciğer ve Deri) dolaşım sistemi marifetiyle taşınmaktadır.
 
Şeker hastalığında gerek beslenme düzensizlikleri gerekse kandaki şeker düzeyini belirli aralıkta tutmak için devreye giren karmaşık hormonal düzenlemelerde aksaklıklar meydana gelir. Bedendeki toksik yük ve bedenin metabolik faaliyetlerindeki aksaklıklar nedeniyle kan şekeri düzeyi belirlenmiş aralıklarda tutulamaz. Bu durum kanda şeker oranının yüksek olmasına ve diğer toksinlerin de atılımındaki aksaklıklar nedeniyle kanın viszkozitesinde artışa neden olur.
 
Zamanla hücresel düzeyde toksinlerin uzaklaştırılması ve normal düzenin sağlanmasında aksaklıklar meydana gelir. Bu durum hücrelerin ihtiyacı olan glikoz ve oksijenin doku ve organların ilgili bölümlerine yeteri kadar ulaştırılamamasına ve bedende sürekli bir olağanüstü hal sürecinin başlamasına neden olur.
 
Sistemlerde Bozulma:
Genetik yapı, hormonal süreçler ve bağışıklık yanıtı gibi kişiye özgü nitelikler, bedenin karşılaştığı iç ve dış olumsuzluklara vereceği yanıtı ve adaptasyon süreçlerini belirlemektedir. Bedendeki kirlenme, dolaşım sistemindeki etkilenme ve detoks sistemlerindeki bozulmalara bağlı olarak meydana gelecek aksaklıklar şeker hastalığındaki gibi kişiye özgü belirtiler ile kendini gösterir.
 
Bedenin kirlenmesi ve toksinlerin atılım süreçlerindeki aksaklıklar nedeniyle etkilenen organ ve dokuların olduğu beden bölgelerinde kanın viskozitesi artar. Bu durum oksijen ve besin öğelerinin sorunun olduğu bölgelere ulaşmasını güçleştirecek ve doku açlığı meydana gelecektir. Beden bu durumu yenebilmek, hayatiyeti devam ettirebilmek için sorun ortaya çıktığında kendine özgü yeni çözümler belirleyecektir.
 
Bu değişiklik bedende bilgi düzeyinde kodlanacak ve en nihayetinde DNA’da kod değişikliği (Epigenetik Değişiklik) meydana gelecektir. Bilgi formundaki bu değişiklik kan şeker düzeyinin sürekli yüksek tutulması şeklinde yansıyacaktır. Aslında bu belirtiler toksik birikim altındaki doku ve organların daha fazla zarar görmesini engelleyecek ve bedeni pasif forma çekerek zararı önlemeye yönelik bir tedbirdir. Bedenin belirlemiş olduğu bu yeni ayar noktasının adı diyabet hastalığıdır.
 
RTM Sisteminde Şeker Hastalığının Tedavisi
RTM Sisteminde amaç direkt olarak şeker hastalığının semptomlarını baskılamak değil, yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığının kaynağını oluşturan Hastalık Triadının ortadan kaldırılmasıdır. RTM Sisteminde buna Tedavi Triadı denmektedir.
 
Tedavi Triadı; bedende normal denge durumuna dönüş için detoks sürecinin başlatılması, aksayan sistemlerdeki dengesizliğin giderilmesi ve DNA’daki epigenetik değişikliklerin tersine döndürülmesi süreçlerini kapsar. Bu süreç tamamen kişiye özgü planlanmaktadır.
 
Tedavi triadının ana omurgası RTM Fitoterapötikleridir. Fitoterapi protokolü, kişiden alınan ayrıntılı anamnez, laboratuar ve görüntüleme bulguları ile RTM kliniklerine özgü yapılan ölçümler değerlendirilerek belirlenmektedir.
 
RTM Fitoterapi protokolü ile kaynak kısmını oluşturan hastalık triadı geri çekilerek tedavi edilmektedir. Bitkilerin tohum kısımları ile bedenin bilgilendirilmesi sağlanarak yeni ayar sabitlerini belirleyen DNA’daki epigenetik değişikliklerin normale döndürülmesi hedeflenir. Bu bilginin normalleşmesi sürecine bedenin de uyum sağlaması için bitkilerin yapraksı kısımları kullanılarak, bedende detoks faaliyetlerinin hızlanması ve sistemlerin düzenlenmesi ile tedavi triadı devreye sokulur. Zaten hastalık triadını geri çektiğinizde beden kendiliğinden norm formuna geçecektir.
 
Hem bedeni desteklemek hem de tedavi sürecini hızlandırmak maksadıyla RTM fitoterapötiklerine ek olarak Ozon, Hacamat, Akupunktur, Manyetik alan tedavisi gibi 25’e yakın geleneksel tıp yöntemi hastanın ihtiyacına göre planlanmaktadır.
 
Sıkça Sorulan Sorular
 
Şeker Hastalığı Riski Kimlerde Daha Fazladır?
Ailesinde şeker hastalığı olanlar, fazla kilosu olanlar, 4 kg’ın üstünde bir bebek doğuranlar, fazla strese maruz kalanlar, pankreasında bir hastalık olanlar ve hipertiroidi benzeri hormonal hastalığı bulunanlar diyabetle ilgili daha fazla risk altındadır.
 
Gizli Şeker (Pre-diyabet) Nedir? Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?
Gizli şeker olarak da adlandırılan Pre-diyabet döneminde tanı koymaya yeterli seviyede olmasa da, yükselmeye eğilimli bir kan şekeri görülür ve Tip 2 Diyabet için aday olma durumu söz konusudur. Pre-diyabet durumunda açlık kan şekeri 100-125 ve tokluk şekeri 140-199 arasındadır.
 
Şeker Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?
Sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, fazla kilolardan arınmak, stresten uzak durmak, alkol ve sigaradan kaçınmak şeker hastalığına karşı korunmak için yardımcıdır.
 
Hamilelikte şeker hastalığı nedir?
Öncesinde diyabet hastalığı olmayıp, ilk kez hamilelik esnasında şeker metabolizmasında bozukluk oluşan vakalar, tıbbi adı Gestasyonel Diyabet olan hamilelik diyabeti olarak tanımlanır. Genellikle gebeliğin 24-28. haftaları arasında test edilir ve tedavi uygulanır.
 
Gebelik sırasında başta östrojen olmak üzere birçok hormon salgılanır ve kan şekerini yükseltirler. Pankreasın bu yeni duruma yeterli uyumu gösteremediği tabloda, doğumdan sonra sona erecek olan türde bir şeker hastalığı gelişir. Annede hamilelik diyabeti oluştuğu için bebekte de doğuştan diyabet riski oluşmaz.
 
Çocuklarda Diyabet Olur mu?
Bebek ve çocuklarda çeşitli faktörlere bağlı olarak diyabet hastalığı gelişebilmektedir.
 
Çocuklarda Diyabetin Nedenleri Neler?
Çocuklarda rastlanan diyabet türü genelde tip 1 diyabettir. Pankreasın yeterli insülin salgılayamamasından kaynaklanır. Çocuklarda görülen şeker hastalığı çoğunlukla travmalar, viral hastalıklar, aşılama veya bazı ilaçların kullanımı sonrasında ortaya çıkmaktadır.
 
Çocuklarda Diyabetin Belirtileri Neler?
İdrara çıkmada ve miktarında artış, hatta yatak ıslatma
Devamlı susuzluk hissi ve ağız kuruluğu
İştah artışı ve aşırı açlık hissi
Yorgunluk, halsizlik, uyku hali
Yemeye rağmen kilo almama ve kaybetme
Sinirlilik ve depresyon
Nefeste koku oluşması
Karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma
Sık nefes alıp verme
 
Çocuklarda Diyabetin Tanı Yöntemleri Neler?
Öncelikle klinik bulgular ve herhangi bir zamanda ölçülen kan şekeri yüksekliği değerlendirilir. Sonrasında yetişkinlerde olduğu gibi açlık kan şekerine ölçülür. Genellikle 126 üzerindeki açlık kan şekeri sonucunun tekrar etmesi durumunda çocuğa diyabet tanısı konulmaktadır.
 
Çocuklarda Diyabetin Tedavi Yöntemleri Farklı mıdır?
Çocuklarda görülen Tip-1 diyabette pankreasın insülin üretimi çok yetersiz olduğundan, diyabetli çocukların enjeksiyon ile dışarıdan insülin almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra tedavi için dengeli bir beslenme programı ile birlikte düzenli aktivite ve spor planı uygulanması çok önemlidir. Bu sayede diyabetli çocuklar normal bir yaşam sürebilmektedir.
 
Kimlerin Pre-diyabetik Tanısı için Test Yaptırması Gereklidir?
Pre-diyabetin diyabete dönüşme riski yüksek olduğundan, erken önlemler alınması önemlidir. Zamanında yapılan tespit ve gerekli yaşam tarzı değişiklikleriyle hastalığın büyük oranda önlenebildiği ya da geciktirildiği bildirilmiştir.
 
Pre-diyabetik hastaları özellikle karbonhidrat tükettikten 1-2 saat sonra uyku hali ve yorgunluk belirtileri yaşamaktadır. Ayrıca açlık ve tatlı krizleri, aşırı susama, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve yanma hissi, baş ve boyun bölgesinde terleme belirtiler de dikkate alınmalıdır.
 
Şekeri düşürmek için ne yapmak lazım?
Kişideki diyabetin derecesini ve genel durumunu göz önüne alarak doktorlar diyabet tedavisinde çeşitli ilaçlar, insülin enjeksiyonu gibi farklı yöntemler önerebilmektedir. Tedaviye ilave olarak kişinin kendisinin uygulanabileceği bazı basit ama önemli yöntemler de kan şekerini düşürmede etkilidir.
 
Bol sıvı tüketmek, karbonhidrat tüketimini̇ kontrol altında tutmak, lifli̇ besinler tüketmek, porsiyon kontrolü yapmak, glisemik indeksi̇ düşük olan besinleri tüketmek, kaliteli̇ uyku uyumak, egzersiz yapmak, stres yönetimi ve kilo kontrolü şekeri düşürmede önemli etkenlerdir.
 
Yaşa göre şeker değerleri kaç olmalıdır?
Genel olarak 60 yaşa kadar açlık kan şekeri 100 mg altında ve tokluk kan şekeri ise 2. saat sonunda 140 mg altında olmalıdır. 60 yaş üstündeki kişiler için açlık kan şekeri 110 mg altında, tokluk kan şekeri ise 160 veya 180 mg altında kalmalıdır.
 
Ani şeker yükselmesi belirtileri nelerdir?
Tıp dilinde hiperglisemi olarak adlandırılan, kandaki şeker miktarının fazla yükselmesi durumu her yaştaki diyabet hastasında görülebilir. Hiperglisemide ağız kuruluğu, aşırı susuzluk hissi, sık idrara çıkma, halsizlik, bulanık görme, cilt kuruluğu kaşıntı gibi belirtiler görülebilmektedir.
 
300 şeker yüksek mi?
Kan şekeri düzeyi uzun süre yüksek seyreden kişilerde zamanla diyabete bağlı ciddi komplikasyonlar meydana gelmektedir. Bu nedenle kan şekeri 200-300 civarında seyreden bir hasta, kendisi hiçbir rahatsızlık hissetmese dahi risk altında bulunmaktadır.
 
Yoğurt kan şekerini düşürür mü?
Yapılan çalışmalar düzenli olarak doğal yoğurt tüketmenin kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.
 
Limonlu su kan şekerini düşürür mü?
Ekşi tadına rağmen, limonun içerdiği şekerin diğer meyvelerle yaklaşık olarak eşit olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diyabette limonun meyve şeklinde tek olarak tüketilmemesi önerilir. Diğer yandan, glisemik indeksinin düşük olması, içerdiği çözünebilir lif ve zengin C vitamini nedeniyle, diyabetliler bir uzmana danışarak belli zamanlarda ve belli miktarlarda limonlu su tüketilebilir.
 
Şeker hastalığı için kuruyemiş ne yemeli?
Diyabette sağlıklı beslenme için önemli olan nokta besin öğelerinin yeterli miktarlarda dengeli bir şekilde alınmasıdır. Kuruyemişler çoğunlukla yağ bakımından zengindir, ancak şeker hastalığında da belli miktarda tüketilebilirler. Diyabet hastalarının kişiye özel bir beslenme programı için bir uzmana danışmalarında fayda vardır.
 
Örneğin, günde 2 adet kadar ceviz tüketmek herkesi olduğu gibi diyabeti olanları da kalp-damar hastalıklarından koruyabilir. Cevizde ve bademde bulunan yüksek lif, insülin direncini düşürmeye yardımcı olarak kan şekerinin dengelenmesinde olumlu etki eder. Uygun miktarlarda ceviz ve badem tüketmek diyabette insülin dengesini sağlamaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Ancak yüksek oranda yağ da içerdikleri için kalorileri düşük değildir ve bu nedenle miktara dikkat edilmeli ve mutlaka çiğ olarak tüketilmelidir.
 
160 şeker normal mi?
Genel olarak açlık kan şekerinin 90-110 aralığında, tokluk kan şekerinin ise 2. saatte 140-160 aralığında olması beklenir.
 
Açlık kan şekeri yüksek olursa ne olur?
Açlık kan şekeri 90-110 üzerinde seyrediyorsa, diyabet hastalığının varlığını araştırmak için ilave testler yapılır.
 
Kan şekerini dengelemek için ne yapmalı?
Glisemik indeksi yüksek gıdalardan, karbonhidrat ve alkolden uzak durulmalı, bol su içilmelidir. Lif zengini sağlıklı bir beslenme ve egzersiz de kan şekerini dengelemekte önemlidir.
 
Ani şeker düşmesi neden olur?
Düzensiz ve eksik beslenme kan şekerinde ani düşüşe yani hipoglisemiye sebep olabilir. Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar ve insülinin yanlış kullanılması da ani şeker düşmesine neden olabilmektedir.
 
Şeker hastalığında kaşıntı olur mu?
Ciltte kuruluk ve kaşıntı oluşması şeker hastalığında görülen belirtiler arasındadır.
 
Şeker hastaları ne yemeli ne içmeli?
Şeker hastaları karbonhidrattan fakir, liften zengin gıdalarla beslenmelidir. Ayrıca glisemik indeksi düşük olan besinler tercih edilmeli ve mutlaka bol su tüketilmelidir. Esasen bu öneriler sadece diyabet için değil, sağlıklı yaşamak isteyen tüm kişiler için geçerlidir.
 
Gebelik şekeri kaç olursa insülin başlanır?
Diyetin yeterli gelmediği durumlarda, kan testi sonuçlarının doktor tarafından değerlendirilmesiyle insülin kullanımına başlanabilir. Hamilelik diyabeti olan kadınların yaklaşık %10 ila %25’inde, kan glikoz düzeyini indirmek için insülin gerektiği bildirilmiştir ve bu tedavinin bebeğe bir zararı yoktur.
 
Şeker koması ne demek?
Şeker koması veya diğer adıyla diyabetik koma, hayatı tehdit eden ve bilinç kaybına sebep olabilen bir tablodur. Diyabetli hastalarda kandaki şeker seviyesinin tehlikeli boyutta yükselmesi Hiperglisemi Koması, düşmesi ise Hipoglisemi Koması durumuna yol açabilmektedir.
 
Şeker hastalığı ciltte leke yapar mı?
Şeker hastalığına bağlı olarak ciltte leke oluşması durumu gelişebilmektedir.
 
Şeker hastalığı kan tahlilinde çıkar mı?
Şeker hastalığı çeşitli kan tahlilleriyle tanısı konan bir hastalık türüdür.
 
Kortizona bağlı şeker yüksekliğine ne denir?
Tıbbi tedavilerde sıklıkla kullanılan ilaçlardan biri olan kortizon, yüksek dozda ve uzun süreli kullanıldığında önemli yan etkiler oluşturabilir. İnsülinin kan şekerinin kullanılmasını sağlamasına olumsuz etki ederek, kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olabilir.
 
Yüksek şeker felç yapar mı?
Yüksek şeker vücutta sinir hasarına neden olabilir. Ayrıca diyabetten kaynaklanan komplikasyonlar pıhtılaşmaya olan eğilimi artıracağı için dolaylı olarak felce de neden olabilir.
 
Şeker hastalığı öldürücü müdür?
Gerekli önlem ve tedavilerin uygulanmayarak ihmal edildiği durumlarda, şeker hastalığının yol açacağı komplikasyonlar hayati tehlike yaratabilir.
 
Şeker hastaları hangi unu kullanmalı?
Şeker hastalarının un ve unlu gıdalardan uzak durması tavsiye edilir. Eğer gerekiyorsa tam buğday, tam çavdar gibi yüksek posalı ve düşük glisemik indeksli unlar tercih edilmelidir.
 
Şekeri düşüren bitkiler nelerdir?
Bitkilerin tedavi amaçlı kullanımı için mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir. Şeker hastalığına olumlu etkisi olduğu düşünülen bitki ve baharatlardan bazıları, tarçın, karahindiba, brokoli filizi, çemen otu, sarımsak, zerdeçal, keten tohumu, aloe veradır.
 
Şeker hastası olan hamileler nasıl beslenmeli?
Gebelikte annenin kalori ihtiyacı artar. Uygulanacak olan diyet annenin kan şekerini normale getirecek ancak bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini eksiksiz sağlayıp, gelişimini engellemeyecek şekilde uzman tarafından düzenlenmelidir.
 
Şeker ilacı gebeliğe engel mi?
Şeker ilacı ya da insülin kullanmak gebeliğe engel değildir. Ancak mümkünse gebelikten 2-3 ay kadar önce ve ayrıca gebelik süresince anne adayının kan şekeri değerlerinin uzman tarafından takip edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması gereklidir.
 
Yüksek şeker baş ağrısı yapar mı?
Kandaki şeker seviyesinin fazla yükselmesi kişilerde baş ağrısına neden olabilmektedir.
 
Şeker hastalarının başı döner mi?
Bazı vakalarda şeker hastalarının baş dönmesi ve bulanık görme gibi belirtiler yaşadığı görülmüştür.
 
Şeker hastalığı ne gibi hastalıklara yol açar?
Yüksek kan şekerinin devamlı seyretmesi organ hasarına yol açabilir ve diyabetik retinopati (gözlerde), nefropati (böbreklerde), nöropati (sinirlerde) gibi hastalıklara neden olabilir.
 
Şeker komasına giren biri ne yapmalı?
Şeker komasına girildiğinde acilen en yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 
Şeker hastalığı tedavi edilmezse ne olur?
Diyabet birçok önemli hastalığın oluşumuna kaynak oluşturabileceğinden, erken tanısı ve tedavi prensiplerine tam olarak uyulması hayati önem taşır. Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde; kalp-damar sistemi, böbrekler ve gözler başta olmak üzere tüm vücutta kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.
 
İçindekiler
İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.