Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Egzama

RTM sisteminde Egzamaya yaklaşım direkt olarak ciltteki görüntüleri çeşitli kimyasallarla baskılayarak ortadan kaldırmak değildir. Bireye özgü egzamaya sebep olan nedenlerin ortaya konup hastalığın kaynak kısmını tespit etmektir. Tedavide ise egzamanın kaynak kısmı ortadan kaldırılarak derinin normal doku mimarisinin oluşmasını sağlamak hedeflenmektedir.
Kısaca egzamaya bakalım…
 
Egzama Nedir?
Egzama oldukça yaygın olan ve her yaş grubunda görülebilen, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve döküntülere neden olan bir rahatsızlıktır. Yaz ve kış mevsimlerinde yaşanan aşırı sıcak ve soğuk havalar cildi kurutarak egzamaya neden olabilir. Egzamaya karşı en önemli önlem cildi nemli tutmaktır.
 
Egzama Neden Olur?
Egzama hastalığının kaynağı tam olarak bilinmemektedir. Hassas ve kuru ciltlerde daha sık rastlanan egzama, birden fazla etkenle ortaya çıkabilmektedir. Temizlik ürünleri, parfüm gibi kimyasal maddeler veya bazı metaller kişilerde egzama oluşmasına yol açabilir. Bazı bitki ve hayvan türleriyle temas etmek, fazla güneşe maruz kalmak ve kullanılan bazı ilaçlar da duyarlılığı bulunan bünyelerde egzamaya neden olabilir.
 
Egzama Belirtileri Nelerdir?
Ciltte kuruma ve çatlama
Kaşıntı ve kızarıklık
Cilt üzerinde kabarcıklar oluşması
Deride kabuklanma ve pullanma
Döküntü ve iltihap
Saç derisinin kepeklenmesi
 
Egzama Vücutta Nerelerde Görülür?
Çoğunlukla el, ayak ve bacaklarda görülse de vücudun herhangi bir bölgesinde de egzama oluşabilmektedir. Özellikle kulakların katlantı yerlerinde, saçlı bölgelerde, kaşlarda, burun kıvrımlarında, yüz cildinde ve kasık, koltuk altı, meme altı gibi katlantı yerlerinde görülebilmektedir.
 
Egzama Çeşitleri Nelerdir?
 
Asteatotik Egzama
Cilt yüzeyinde bulunan yağ tabakasının, sık yıkanma ve yaşlılık gibi nedenlerle azalması ve cildin kurumasına bağlı olarak ortaya çıkar.
 
Atopik Egzama
Bebeklik döneminden başlayarak, alerjiye yatkınlık ve çevresel etkenler sebebiyle görülür. Zaman zaman belirtiler hafifleyip iyileşme eğilimi gösterse de, tekrarlayıcı özelliğe sahip bir türdür.
 
Gravitasyonel Egzama
Venöz Egzama olarak da bilinen bu türün oluşma sebebi, bacaklardaki toplardamar sistemindeki yetersizliktir. Bu durumdan kaynaklanan ödem, varis, damar içi basınç artışı, venöz trombüs gibi değişimler, kronik bir yangıya sebep olmaktadır.
 
Kontakt Egzama
Akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Cildin tahriş edici maddelere temas etmesiyle ve koruyucu yağ tabakasının oluşmasını engelleyen kimyasallara sürekli maruz kalmasıyla oluşur.
 
Numuler Egzama
Genellikle yetişkinlik döneminde, kaşıntılı dairesel lezyonlarla kendisini gösterir ve çoğunlukla el, kol ve bacak bölgelerinde yaygındır. Kronik bir egzama türüdür.
 
Seboreik Dermatit
Nedeni net olarak bilinmeyen bu tür, genellikle kış ve bahar aylarında artış gösterir ve cildin yağlı olan bölgelerinde kızarıklık, pullanma ve kabuklanmayla ortaya çıkar.
 
Stres Egzaması
Psikolojik kaynaklıdır ve stres anlarında artış gösterir.
 
Egzama Tanısı Nasıl Konulur?
 
Anamnez
İlk adım olarak anamnez yani hasta öyküsü alınır. Hastanın kullanmakta olduğu kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, cildine temas eden deterjan, sabun veya diğer kimyasal maddeler araştırılır. Tanı için kızarıklık, kaşıntı, kabarcık veya iltihaplanma gibi belirtilerin fiziki muayenesi gerçekleştirilmelidir.
 
Yama Testi
Egzamaya alerjen bir maddenin neden olduğu düşünüldüğünde yama testi uygulanır. Bunun için sırt bölgesine, farklı alerjen maddeler içeren yamalar yapıştırılır. 2-3 gün kadar sonra çıkarıldıklarında cildin herhangi birine alerjik tepki verip vermediği kontrol edilir.
 
Deri Prick Testi (SPT)
Bu yöntemde kolun ön ve iç yüzeyine belirli alerjen maddeler damlatılır ve cilt üzerinde steril bir lanset ile bir çizik oluşturulur. Bir süre sonra damlatıldıkları yerde kabarcık veya kızarıklık oluşturan maddelere karşı alerji tanımlanır.
 
Rtm Sisteminde Egzama Yaklaşım
Bedenimiz iç ve dış etmenlere karşı sürekli bir denge içindedir. Bu denge ile yaşam gelişerek devam eder. RTM Sistemi kendine has tanı ve tedavi protokolleri içermektedir. RTM Sisteminde hastalıklar; iç ve dış olumsuz şartlara karşı yaşamın devam ettirilebilmesi için bedende oluşturulan yeni denge veya yeni ayar noktaları olarak görülmektedir.
 
Bedende yeni ayarların devreye girmesine neden olan Hastalık Triadı denilen kaynak modeli vardır. Bedende Kirlenme, Sistem Bozuklukları ve DNA’da kod değişikliğinin (Epigenetik) oluşturduğu bu üçlü yapı egzamada şöyle işlemektedir;
 
Bedende Kirlenme:
Çevreden maruz kaldığımız toksinler, ya da hücresel düzeyde devam eden metabolik faaliyetlerin artması sonucunda bedende toksik yük artışı olmaktadır. Bu toksik yüklerin bedenden atılımı detoks Organları (Karaciğer, Böbrek, Akciğer ve Deri) marifetiyle gerçekleşmektedir.
 
Sistemlerde Bozulma:
Cildimiz kendi detoks işlevini düzenli yaparken, diğer detoks sistemlerindeki (karaciğer, akciğer, böbrek) bozulmalar cilde binen detoks yükünün artışına neden olur. Bedenimiz aynı zamanda sürekli yenilenme ve değişim halindedir. Bedendeki yenilenme periyotları da detoks süreçlerine katkıda bulunur. Yani yenilenme demek bir tür detoks demektir.
 
Cildin yenilenme periyotları da 28 günlük döngüler halindedir. Her 28 günde bir cilt yenilenirken, diğer detoks organları olan böbrek, karaciğer ve akciğer ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak atması gerekenleri dışarı atar. Eğer diğer detoks organlarında bir yetersizlik varsa cilt bu görevi yerine getirebilmek için ek performansı devreye koyar. İlk başta basit bir döküntü ile karşılık verir.
 
Bunun için yenilenmenin hızı arttırılır. 28 günden 23 güne çekilir. Bu bir refleks cevaptır. Fakat toksisiteler ve yükler devam ederse cilt bu işi kalıcı görev haline getirir ve ciltte yeni ayarlar ortaya konur. O zaman cilt en ufak reaksiyonda dahi aynı cevabı verir. Sonuç devamlı aktif ve kızarık cilttir.
 
Bazen de toksik yük basit kızarıklıklar ile çözülmeyebilir. O zaman da geniş yaralar devreye girer ve daha fazla toksini uzaklaştırmak için cilt daha hızlı yenilenme süreci ortaya koyar. Bu durumda ciltteki yenilenme çok hızlı olacağından kendini tamamlayamaz ve cildin ilgili bölümlerindeki doku mimarisi bozulur.
 
Bedenin kirlenmesi ve detoks sistemlerindeki bozulmalar neticesinde beden ciltte sorun olan bölgelerdeki detoks süreçlerini yeniden kurgulayacaktır. Oluşturulan yeni ayarlar bedende bilgi değişikliği düzeyinde olacak ve bu nihayetinde DNA’da kod değişikliği (Epigenetik Değişiklik) şeklinde ortaya çıkacaktır.
 
Bilgi formundaki bu değişiklik neticesinde derinin yenilenme hızı artacak ve daha kısa süreli hale gelecektir. Klinikte karşımıza Egzama olarak çıkan tablo tamamen cildin sorun olan bölgesindeki altyapının bozulmasına bağlı belirtilerdir.
 
RTM Sisteminde Egzama Tedavisi
RTM Sisteminde amaç direkt olarak derideki lezyon olan bölge hedef alan baskılayıcı bir tedavi değildir. Yukarıda bahsettiğimiz egzamanın kaynağını oluşturan Hastalık Triadının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. RTM Sisteminde buna Tedavi Triadı denmektedir.
 
Tedavi Triadı; bedende normal denge durumuna dönüş için detoks sürecinin başlatılması, aksayan sistemlerdeki dengesizliğin giderilmesi ve DNA’daki epigenetik değişikliklerin tersine döndürülmesi süreçlerini kapsar. Bu süreç tamamen kişiye özgü planlanmaktadır.
 
Tedavi triadının ana omurgası RTM Fitoterapötikleridir. Fitoterapi protokolü kişinin ayrıntılı alınan anamnez, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ile RTM kliniklerine özgü yapılan ölçümler değerlendirilerek belirlenmektedir. RTM Fitoterapi protokolü ile hastalığın kaynak kısmını oluşturan hastalık triadı geri çekilerek şifa amaçlanmaktadır.
 
Bitkilerin tohum kısımları ile bedenin bilgilendirilmesi sağlanarak, yeni ayar sabitlerini belirleyen DNA’daki epigenetik değişikliklerin normale döndürülmesi hedeflenir. Bitkilerin yapraksı kısımları kullanılarak, bilgi altyapısının normalleşmesi sürecine bedenin uyum sağlaması, detoks faaliyetlerinin hızlanması, ilgili sistemlerin devreye girmesiyle tedavi triadı tamamlanmaktadır. Zaten hastalık triadını geri döndüren bu tedavi triadı bedenin kendiliğinden norm formuna geçmesini sağlayacaktır.
 
Ayrıca, hem bedeni desteklemek hem de tedavi sürecini hızlandırmak maksadıyla RTM fitoterapötiklerine ek olarak Ozon, Hacamat, Akupunktur, Manyetik alan tedavisi gibi 25’e yakın geleneksel tıp yöntemi, hastanın ihtiyacına ve hastalığın kişiye özgü seyrine göre planlanmaktadır.
 
Sıkça Sorulan Sorular
 
Sinirsel egzamaya ne iyi gelir?
Stres birçok sağlık sorununa yol açtığı gibi, cilt üzerinde de olumsuz etkiler oluşturur. Egzamayla ilgili olarak da hastalığın şiddetini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle stres faktörlerinden kaçınmaya çabalamak, sakinliği korumaya gayret etmek belirtileri azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca papatya, zerdeçal, aloe vera, beyaz dut, yulaf tozu, salatalık gibi doğal ürünlerin de egzamaya iyi geldiği belirtilmiştir.
 
Zeytinyağı saçtaki egzamaya iyi gelir mi?
Saç egzamasında, saçları şampuanlamadan önce 10 dakika boyunca ılık zeytinyağı ile saç derisine masaj yaparak bekletmek, yanma hissini alarak kaşıntıları rahatlatacaktır.
 
Egzamayı tetikleyen yiyecekler nelerdir?
Kişilerin alerjisi olan yiyecekler egzamayı da tetikleyebilir. Çocuklarda yumurta, süt, yer fıstığı, buğday, fındık, kabuklu deniz ürünleri ve hazır gıdalar egzamayı tetikleyebilmektedir.
 
Egzama kendi kendine geçer mi?
Bazı kişilerde tedaviye gerek kalmadan belirtiler kendiliğinden geçebilir. Çocuklarda görülen bazı vakalarda ise büyüdükçe hastalığın belirtileri azalabilir. Egzama tedavisinin temel amacı cildin nemlendirilerek kuruluğunun giderilmesi ve cilt bariyerinin korunmasıdır.
 
Sirkeli su egzamaya iyi gelir mi?
Elma sirkesi kafa derisinin Ph’ını dengelemeye yardımcı olur. Saç derisindeki kaşıntıyı hafifletmek için elma sirkeli su denenebilir.
 
Egzama hangi vitamin eksikliğinden olur?
Sağlıklı bir vücutta bulunması gereken Çinko ve C vitamininin eksikliği egzamaya da etki edebilir.
 
Egzamada şişlik olur mu?
Egzama sonucunda ciltte şişlik, kızarıklık ve su toplamış kabarcıklar görülebilmektedir. Bu hastalıkta cildi koruyan bariyer ve savunma mekanizması enfeksiyonlara karşı güçsüz düşer ve bu nedenle belirtilerde kötüleşme oluşabilir.
 
Yağlı egzama ne demek?
Tıbbi adı Seboreik Dermatit olan Yağlı Egzama akneden sonra en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Genellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu saçlı deri, yüzün T bölgesi, kulak arkası, sırtın üst kısmı, koltuk altı ve genital bölge gibi yerlerde görülür.
 
Egzama bulaşıcı bir hastalık mı?
Görüntüsü itibariyle öyleymiş gibi görünebilse de, egzama kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.
 
Egzama nelere yol açar?
Egzamada cilt kurur, fazlaca kaşıntı olur ve çatlaklardan giren mikroplar vücutta yayılabilir. Cilt üstünde sivilce benzeri oluşumlar gelişerek, yer yer su toplayabilir. iltihaplı deri bölgesi kaşınırsa enfeksiyon yayılarak kanama ve ağrı yapabilir.
 
Bebek egzaması ne zaman geçer?
Egzama bebeklerde yeni doğan döneminden başlayarak görülebilir. Egzama hastalığı çoğunlukla çocuk 5 yaşına gelene kadar geçer. Ancak bazı vakalarda devam edebilir veya tekrar edebilir.
 
Göz kapağında egzama olur mu?
Göz kapaklarında egzama oluşumu görülebilmektedir.
 
Egzamaya iyi gelen bitkiler nelerdir?
Egzamaya iyi gelen bitkilerden başlıcaları aloe vera, sarı kantaron, salatalık, papatya, meyan kökü, zerdeçal, empos tuzu, yulaf tozu, mısır nişastası, lavanta ve sandal ağacı olarak sayılabilir.
 
Güneş egzama yapar mı?
Yaz aylarında yaşanan susuz kalma, fazla güneşlenme, fazla deodorant kullanma, sık duş alma gibi nedenlere bağlı olarak yaşanan cilt kuruluğu egzamayı tetiklemektedir.
 
Egzama ve kurdeşen arasında ne farklar vardır?
Kurdeşen yani diğer adıyla Ürtiker ciltte beliren ve çoğunlukla kısa sürede birden kaybolan, böcek veya sinek ısırığına benzeyen, kırmızı veya ten rengi şeklindeki küçük yumrulardır. Boyutları değişiklik gösterir ve gün içinde belirip kaybolan bu kabarıklıklar oldukça fazla kaşınır.
 
Egzamada ise içi su dolu kabarcıklar oluşur. Daha sonra bunların yerini kepeklenmeler, kabuklar ve çatlaklar alır. Egzama vakalarında sıklıkla enfeksiyon da görülebilir.
 
Kına egzamaya iyi gelir mi?
Kınanın tuzsuz tereyağı ile karıştırılarak gerekli bölgeye sürülmesinin iyi geldiği belirtilmiştir.
 
Egzama genetik olabilir mi?
Egzamanın kalıtsal olarak geçiş özelliği bulunmaktadır. Bununla beraber yaşam tarzı, beslenme biçimi ve çevresel unsurlar da hastalığın ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.
 
Köpeklerdeki Egzama insana bulaşır mı?
Köpeklerdeki egzama insanlara bulaşmaz.
 
Kediden egzama bulaşır mı?
Kedilerden insanlara egzama bulaşmamaktadır.
 
İçindekiler
İçeriklerimiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.