Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Hastalıklar

RTM sisteminde hastalıklar bedenin kendini etkileyen şartlara karşı geliştirdiği yeni hayat değerleridir. Bu yeni değerleri “Kaynak – Neden – Sonuç” ilişkisi içinde değerlendiren RTM, tedavide “sonuçları” (hastalık belirtilerini) baskılamak yerine, bedeni yeni değerlere iten  “kaynak” kısmındaki altyapıya yönelik tedavi planlamalarıyla kalıcı şifayı hedefler. 
 
Şimdi bu bağlamda, bedenin yeni hayat değerli olan hastalıkların bazılarını aşağıda göreceğiz. Burada olmayan hastalıkları da “kaynak – neden – sonuç “ ilişkisi içinde değerlendirmek yerinde olacaktır. Kanserden Alerjiye, Parkinson’dan MS’e kadar birçok hastalık süreçlerinin “sonuç” olduğu bilinerek tedavi süreçleri planlanmaktadır.

Addison Hastalığı

Toplumda nadir olarak görülen, ancak tüm yaş gruplarında ve her cinsiyette rastlanabilen Addison hastalığı, vücudun belli bazı hormonları yeterince üretememesinden dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Hastalığın görülme oranı ise 100.000’de 1 olarak bildirilmiştir.

Ailevi Akdeniz Ateşi

FMF (Familial Mediterranean Fever) Ailevi Akdeniz Ateşi anlamına gelmektedir. Tekrarlayan yüksek ateş ve karın, akciğer ve eklemlerdeki ağrılı iltihaplanma ile karakterize olan, kalıtsal bir hastalıktır.

Amiloidozis Hastalığı

Amiloidozis, organ ve dokularda fibriler protein yapısında bir maddenin birikmesiyle, organlarda fonksiyon bozukluğuna neden olan, nadir gözüken bir hastalıktır.

Ankilozan Spondilit

Omurga veya bel romatizması olarak bilinen Ankilozan spondilit, çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıkan, omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi ve omurgayı etkileyen ağrılı ve iltihaplı bir romatizma türüdür.

Basur

Basur, yani tıbbi adıyla Hemoroid anüsün en alt kısmında ve anal kanalın bitiminde yer alan damarların genişlemesi ile oluşur. Buradaki kan damarlarının duvarları fazlaca gerilerek genişlediğinde, damarlar daha da şişip tahriş olarak bazen makatın dışına taşabilirler.

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı, Behçet sendromu olarak da bilinen, bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle gelişen bir hastalıktır. Nadir görülen bu kronik hastalık, vücuttaki farklı yerlerde bulunan kan damarlarının iltihabına sebep olmaktadır.

Bel Fıtığı

Lomber disk olarak adlandırılan omurların arasındaki diskin yıpranma veya zorlanma sebebiyle yırtılıp, kıkırdak yapının dışarı taşarak sinir köklerini sıkıştırması ile oluşan bir hastalıktır.

Crohn Hastalığı

İltihabi bir hastalık olan Crohn hastalığı, kronik olan ve ağızdan makata kadar uzanan gastrointestinal kanalın herhangi bir yerinde oluşabilmektedir.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı vücudun bağışıklık sisteminin gluten isimli maddeye verdiği anormal tepki ile meydana gelir.

Diyabet

Tıptaki adı Diabetes Mellitus olan Şeker Hastalığı’nın farklı türevleri mevcuttur. Genel anlamda kandaki şeker, yani glikoz seviyesinin normalin üstüne çıkması ve bunun sonucunda normal şartlarda şeker içermemesi beklenen idrarda şekere rastlanması durumudur.

Diz Kireçlenmesi

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen Gonartroz, diz ekleminde kıkırdak kaybı oluşmasına verilen isimdir. Sanılanın aksine dizde bir birikme değil, bir kayıp söz konusudur.

Egzama

Egzama oldukça yaygın olan ve her yaş grubunda görülebilen, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve döküntülere neden olan bir rahatsızlıktır.

Fibromiyalji

Fibromiyalji, vücut genelinde kas ve kemik ağrıları ve belli noktalarda kronik ağrı ile kendini gösteren bir çeşit yumuşak doku romatizmasıdır.

Gastrit

Mide zarı iltihabı çeşitleri için ortak kullanılan bir terim olan Gastrit, çoğu kez mide ülserine de sebep olan bir bakteri türünün enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır.

Glomerülonefrit

Böbreğin fonksiyonel birimi olan nefronların iltihaplanması Nefrit veya böbrek iltihabı olarak adlandırılır. Böbrekler iltihaplandığı zaman vücuttaki kanı etkili bir şekilde filtreleyemezler.

Graves Hastalığı

Graves hastalığı, halk arasındaki adıyla zehirli guatr, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına karşı savaş açması olarak tanımlanan otoimmün bir hastalıkdır.

Hipertansiyon

Hipertansiyon, tansiyon yüksekliği anlamına gelir. Tansiyon değerlerinin hipertansiyon olarak kabul edilmesi durumu da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve konusunda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kabızlık

Kabızlık, tıptaki diğer adıyla konstipasyon, çeşitli sebeplere bağlı olarak bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve dolayısıyla da dışkının sertleşmesi sonucu zor ve yetersiz dışkılama olarak ifade edilebilir.

KOAH

Açılımı “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” olan KOAH, solunum yollarının kalıcı olarak daralması ile meydana gelir. Solunumla akciğerlere alınan havanın kolay bir biçimde dışarı verilememesi söz konusudur.

Kronik Sistit Hastalığı

Sistit, çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonunun ikincil etkisi olarak meydana gelen, mesanenin bir tür iltihaplanmasıdır.

Migren

Genellikle tek taraflı olarak ortaya çıkan, birkaç saat ve hatta birkaç haftaya kadar devam edebilen, zonklayıcı tipte baş ağrısı ataklarının yaşandığı klinik bir sendromdur.

Prostat Büyümesi

Prostat idrar torbasının hemen altında yer alan bir salgı bezidir. Asıl işlevi meniyi oluşturan sıvının bir kısmını salgılamak olan prostatın içerisinden idrar kanalı geçmektedir.

Reflü

Kelime anlamıyla reflü, herhangi bir organın içinde bulunması gereken sıvıların, farklı bir bölgeye geçiş yapması olarak tanımlanabilir.

Romatoit Artrit

Romatoid Artrit daha çok el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri simetrik olarak tutan, aynı zamanda diz, kalça, omuz gibi büyük eklemleri de tutabilen kronik seyirli ve iltihaplı bir romatizmadır.

Saçkıran Hastalığı

Tıbbi adı Alopesi Hastalığı olan Saçkıran hastalığında, vücutta bulunan kıl veya tüylerin kısa bir sürede ve hızlı bir şekilde dökülmesi durumu yaşanır.

Sedef Hastalığı

Tıptaki adı Psoriasis olan Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden çok daha hızlı çoğalmasıyla, ciltte beyaz pullarla kaplı engebeli kırmızı lekeler oluşmasına sebep olan bir cilt bozukluğudur.