Rtm Clinic
Rtm Clinic İngilizce Sayfası

Bize Ulaşın

shape shape

Lenfatik Drenaj Tedavisi

Lenfatik Masaj, genellikle Lenfatik Drenaj olarak adlandırılır. Lenfatik drenaj, lenf sıvısının vücut etrafındaki dolaşımını uyarmak için özel olarak geliştirilmiş bir lenfatik masaj terapisidir. Uygulama bir anlamda nazik, ritmik bir masaj tedavisidir. Bu uygulamayla vücutta biriken atıkların ve toksinlerin lenfatik sistemden uzaklaştırılmasını ve iyileşmenin hızlandırılması hedeflenir. Lenfatik masaj, yaralanma veya ameliyattan sonra şişliğin önlenmesine ve ayrıca bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesine yardımcı olur. 
 
Lenfatik Drenaj temel amaç lenfatik ve dolaşım sisteminizin verimini arttırmaktır. Tutulan sıvının hacmini ve basıncı azaltarak, dolaşımdaki engelleri bertaraf etmeye çalışır. Bu sayede dolaşım sisteminizin tutulan sıvıları ve toksik atık birikimlerini hızlı bir şekilde dışarı çıkarma kapasitesini artırır. Pek çok uygulama sonrası hastaların kendilerini oldukça “enerjik” hissetmelerinin sebebi budur. 
 
Lenfa Drenajı, diğer masaj manipülasyonlarından farklı olan kendine özgü manipülasyonlarla uygulanır. Her masör Lenfa Drenajı uygulayamaz. Bunu uygulayan masörün genel anatomi ve fizyoloji bilgisinin yanı sıra, lenfa anatomi ve fizyolojisini ayrıca ödeme sebep olan patolojiyi bilmesi gerekir.
 
RTM Sisteminde Lenfatik Drenaj Uygulaması (Lymphatic Drainage Massage) Regeneration aşamasında görev alır. Tedavi triadında bedenin temizlenmesi ve sistemlerin desteklenmesi süreçlerinde yer alır. Fiziksel ve Elektriksel Beden üzerinde etkilidir. RTM Sisteminde Lenfatik Drenaj uygulamalarıyla Fiziksel Beden üzerinde yapılan uygulamaların etkinliğinin artması, dolaşım sisteminin desteklenmesi, detoks sürecinin hızlanması hedeflenir. Fascia koordinasyonu ile Elektriksel Beden üzerinde iyileşme  amaçlanır.